Wielu sądzi, że rottweilery to psy głupie, które są bardzo agresywne i potrafią zaatakować człowieka w każdej chwili. Nie jest to jednak prawda, bo w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie, a jeśli już dochodzi do jakichś wypadków z ich udziałem, to zazwyczaj są one najmniej winne. Dlatego też, zanim wyda się jakieś opinie na ich temat, trzeba co nieco dowiedzieć się o charakterze rottweilerów.

Psy bardzo inteligentne

Otóż zacznijmy od tego, że rottweilery to psy bardzo inteligentne oraz ze zrównoważoną psychiką. Najważniejsze jest natomiast to, że mają one ogromną pewność siebie i lubią dominować. Dlatego też nie da się ukryć, że nie jest to pies dla każdego. Właściciel rottweilera musi być bardzo stanowczy i od małego uczyć psa i pokazywać kto tu rządzi. Jeśli będzie dobrze szkolony od małego, w przyszłości będzie umiał rozróżniać co mu wolno, a czego nie. Dlatego też ci, którzy nie mają zdolności przywódczych, powinni raczej jego zakup sobie odpuścić.

Instynkt obronny

Cechą charakterystyczną tych psów jest ich instynkt obronny. Nie bez powodu są one zaliczane do psów rasy agresywnej, a na ich posiadanie trzeba zdobyć pozwolenie organu gminy. Dobrze wychowany rottweiler będzie jednak chronił i otaczał troską swoją rodzinę. Spore wątpliwości budzi wśród niektórych natomiast zabawa z dziećmi. Wiele zależy tu od samego psa. W większości przypadku nie ma z tym żadnego problemu, ale są psy, które nie lubią zabaw z dziećmi, tym bardziej że te często nie potrafią rozróżnić dobrego od złego i mogą robić mu krzywdę. Dlatego też warto na bieżąco obserwować, jak reaguje on na dzieci.