Wyżeł weimarski jest charakterystycznym psem myśliwskim. Jest również doskonałym przyjacielem dla całej rodziny. To elegancki o pięknej budowie i charakterystycznym umaszczeniu pies, kochający i oddany. Dla wyżła weimarskiego ważne jest, aby być przez cały czas przy swoim właścicielu i mieć go zawsze w zasięgu wzroku. Wyżeł weimarski, nie jest psem dla każdego.

Te psy mają w sobie bardzo dużo energii. Są wytrzymałe i potrzebują dużo ruchu, jak również stymulacji umysłowej. Ponieważ wyżły weimarskie są psami myśliwskimi, cechuje ich silny popęd łowczy. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie wychowanie i wczesna socjalizacja. Jego przyszły właściciel powinien być stanowczy i konsekwentny. Inaczej wyżeł przejmie kontrolę w rodzinie.

Przewodnik wyżła weimarskiego musi być dla niego liderem i autorytetem. Weimary to psy niezależne, uparte, inteligentne oraz bystre, które będą Was testować, na ile im pozwolicie. Pamiętaj, że to psy które wymagają dużo uwagi i chcą być blisko Ciebie. Wyżły weimarskie nie wyobrażają sobie życia z daleka od swojego człowieka. Nie lubią zostawać same w domu, uważają to za karę i z tęsknoty może zacząć wyć.

Ta rasa będzie odpowiednia dla osób, które lubią aktywny styl życia. Idealna rozrywka dla wyżła weimarskiego to dogotrekking lub tropienie sportowe. Wyżeł, jeżeli zostanie dobrze wyszkolony, a uczy się dość szybko, będzie żył w zgodzie z innymi psami. Należy jednak pamiętać, że lubi dominować, a sprowokowany nie przejdzie obojętnie. Ponieważ to rasa myśliwska, wyżeł ma wrodzony instynkt gończy i nie powinno mu się do końca ufać na spacerach. Wyżeł weimarski, uważany jest za rasę ogólnie zdrową. U niektórych osobników może pojawić się problem z tzw odwrócona powieka, katarakta czy dysplazją biodrową. Przed zakupem warto poprosić hodowcę o przedstawienie dokumentów potwierdzających, że rodzice wolni są wolni od tych chorób. Mogą też pojawiać się wzdęcia i wady serca. Natomiast pielęgnacja sierści tych psów jest banalnie prosta. Wystarczy je wyczesywać w celu pozbycia się martwego włosa. Ze względu budowę uszy, także należy je czyścić i kontrolować, czy nie wdała się jakaś infekcja. Kąpiele tylko, kiedy jest ku temu potrzeba.