Są psy, które automatycznie przywołują dobre wspomnienia, ale nie brakuje także i takich, które sieją grozę. Na pewno, jeśli mówimy tutaj o tych drugich, to trzeba wspomnieć o rottweilerach, które chyba widział każdy. Rzeczywiście psy te wyglądają na groźne. Jednakże czy aby na pewno spacerując z nimi, mamy się czego obawiać? Wydaje się, że wiele zależy tutaj od ich zachowania. Przyjrzyjmy się w związku z tym tej rasie nieco bliżej. Najlepiej będzie, jeśli poznamy jej historię. Co mówi nam zatem historia rasy rottweiler?

Długa historia

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale psy te znane były już za czasów Cesarstwa Rzymskiego. Wówczas te duże i przede wszystkim silne zwierzęta służyły do ciągnięcia powozów oraz dużych skrzyń z zapasami. Zaznaczmy, że najpowszechniejsze były w Germanii, a więc na terenie dzisiejszych Niemiec. Nie ma w tym jednak nic dziwnego. Otóż trzeba mieć na uwadze, że według naukowców to właśnie na tych terenach powstała rasa rottweiler. Wzięła się ona od nazwy Rottweil, która leży w Szwabii niedaleko Stuttgartu.

Obrona i stróżowanie

Oczywiście rottweiler może być psem rodzinnym, ale musimy pamiętać o tym, że nie każdy właściciel ma charakter, aby zapanować nas instynktem rottweilera. Dlatego też nad jego zakupem trzeba się dokładnie zastanowić. Z usług tych psów bardzo chętnie korzystają natomiast policja i jednostki specjalne wielu krajów. Doskonale sprawdzają się także jako psy do stróżowania. Z pewnością rasa ta jest specyficzna, a rottweilery mają wiele zalet.